Aż 60 dni na zwrot! Teraz na zwrot zamówienia masz aż 60 dni! Promocja 60 dni na zwrot obowiązuje od 19.03.2020 do odwołania.
REST API ID STRONY : 3933test pusty : Inspiracja : 1

Jak wybrać stół do jadalni?

Duży stół do jadalni to przepis na udany obiad wśród najbliższych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Czego dowiesz się z tekstu: 

  • Jak dobrać stół do powierzchni jadalni
  • Kiedy warto wybrać stół rozkładany
  • Jaki kształt blatu warto wybrać
  • Jak kupić solidny stół na lata
  • Jak wybrać stół dopasowany do stylistyki wnętrza

Stół towarzyszy wspólnym posiłkom i miłym rozmowom. To wręcz fundament każdego spotkania, dlatego wybór odpowiedniego modelu będzie bardzo istotny. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Wymiary stołu do jadalni

Zastanów się, gdzie chcesz postawić stół. Czy będzie to mała przestrzeń wydzielona w kawalerce, czy raczej przestronna jadalnia? A może zastanawiasz się, jaki stół do kuchni wybrać? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które na pewno ułatwią Ci wybór.

a) W dużej jadalni sprawdzi się stół o każdym kształcie.
b)
W małych pokojach lepiej sprawdzi się stół okrągły, który wyrówna ich proporcje.
c) Do brzegów stołu dolicz co najmniej 80 cm, dzięki czemu każdy wygodnie odsunie swoje krzesło,
d) Wymiary stołu jadalnego określ na podstawie liczby osób, które będą z niego jednocześnie korzystać i rodzaju krzeseł. Te z podłokietnikami lub o szeroko rozstawionych nogach zajmą więcej miejsca. Przyjmuje się, że jednej osobie powinno przypadać około 55 cm blatu.
e) Zastanów się, czy rozkładany stół do jadalni jest Ci niezbędny, czy może lepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja nierozkładana.
f) Bardzo ważna jest wysokość stołu jadalnego. Od podłogi do listwy pod blatem (tzw. prześwit pionowy) powinna wynosić min. 60 cm. Wówczas mebel doskonale spełni swoje funkcje. 

Pamiętaj, że dobrze dobrany stół nie tylko zapewni ponadprzeciętną funkcjonalność, ale również bardzo dobrze uzupełni estetykę wnętrza.

Przykład okrągłego stołu do jadalni

Szeroki wybór

Bogata oferta sprawia, że z łatwością sięgniesz po mebel na każdą przestrzeń. Możesz wybierać spośród wielu rozwiązań, a każde z nich ma swoje atuty. Poznaj kilka sposobów na aranżację wnętrza. 

1. Stoły z krzesłami – doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zakupić gotowy komplet harmonijnie dopasowanych oraz eleganckich elementów wnętrzarskich. Wybrać możesz zarówno okrągły stół do jadalni, jak i prostokątny.

Przykład stołu z krzesłami w komplecie

2. Stoliki kawiarniane – stoły przeznaczone nie tylko dla właścicieli kawiarni. W tej grupie pojawiają się stoły o subtelnym kształcie, wsparte na zgrabnych nóżkach. Dzięki swojej lekkości oraz wytrzymałości świetnie sprawdzą się jako dodatek do każdego balkonu lub tarasu.

3. Stoły rozkładane – wszystkie stoły, które możesz rozłożyć, zwiększając powierzchnię blatu. To rozwiązanie na każdą przestrzeń, gdzie funkcjonalność odgrywa główną rolę. 

a) Dostawki lub wkładki można zamontować za pomocą drewnianych wsporników montowanych na brzegach stołu.

b) Dostawki lub wkładki chowa się w szufladach na krańcach stołu, a wyciąganie ich z szuflady to jeden ruch, uruchamiający mechanizm rozłożenia dotychczas złożonej dostawki.

c) Dostawki lub wkładki schowane są pod blatem, który w całości można przesunąć w jedną stronę. Dzięki czemu w powstałe miejsce wkłada się wyjętą wcześniej dostawkę.

Przykład stołu rozkładanego

Przed zakupem warto przeanalizować pełną ofertę, w której każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych czterech kątów.

Stoły z blatami dzielonymi i rozsuwanymi

Rozkładany stół do jadalni może również przyjąć formę z blatem dzielonym i rozsuwanym. Konstrukcje mogą rozkładać się:

1. synchronicznie – wystarczy lekko pociągnąć za jedną część blatu, a dzięki specjalnym prowadnicom druga część rozsunie się automatycznie. Dostawki chowa się w oskrzyni. Konstrukcja jest bezpieczna i stabilna, a jej rozłożenie nie wymaga siły.

2. asynchronicznie – tutaj prowadnice działają zależnie, więc można wysunąć tylko jedną część blatu. Takie stoły zwykle wyposażone są w wiele dostawek i mają dodatkowe nogi o tzw. konstrukcji “noga w nogę”, która sprawia, że przy zsuwaniu dodatkowe nogi nachodzą na siebie i są niewidoczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zapewnić dużo miejsca nawet bardzo licznemu gronu osób.

Przykład rozkładanego stołu do jadalni

Stoły smart

To stoły o nietypowych rozwiązaniach, co przekłada się na oryginalny design i wysoką funkcjonalność.

a) Mogą być wyposażone w dodatkowe miejsce w nogach, w którym schowamy niepotrzebne dostawki. Stół będzie nam wtedy służył, np. za niewielkie biurko w stylu domowego gabinetu lub typową toaletkę.

b) Złożone mogą wyglądać jak zwykły regał, na którego półkach umieścisz różnego rodzaju przedmioty i akcesoria. Wystarczy jednak jeden płynny ruch, aby zamieniły się w elegancki stolik o równym, nieruchomym blacie.

Wybierz praktyczny stół, który zapewni wygodę wszystkim domownikom i gościom. Dobrą praktyką jest zakup dużego stołu do jadalni oraz mniejszego stolika kawowego. Dzięki temu stworzysz uniwersalną, a zarazem stylową przestrzeń.

Kształt blatu

Jaki stół do salonu warto wybrać, a jaki lepiej sprawdzi się w jadalni? Przy tych rozważaniach ważny będzie również kształt blatu. Wybór dostosuj do układu wnętrza oraz panującej aranżacji.

1. Stoły prostokątne to najbardziej klasyczne ze wszystkich rodzajów stołów. Dzięki ich prostym, ustawnym liniom z łatwością wybierzesz rozwiązanie na każdą przestrzeń. Ich szerokie boki zapewnią komfort wielu osobom jednocześnie. W tej kategorii znajdziesz zarówno przestronny, jak i mały stół do jadalni.

Przykład stołu prostokątnego

2. Stoły okrągłe to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, do których ten wyjątkowy mebel wprowadzi przytulną atmosferę. Jeśli nie wiesz, jaki stół do małego salonu warto wybrać, niewielka konstrukcja z okrągłym blatem sprawdzi się znakomicie. 

3. Stoły kwadratowe łączą w sobie zalety stołów prostokątnych i okrągłych, czyli ustawne, proste linie oraz małe rozmiary. Pomieszczą niewiele osób, dlatego świetnie nadadzą się, np. do kuchni, gdzie domownicy będą mogli zjeść śniadanie i przygotować się na wyzwania nadchodzącego dnia.

Możliwości jest bardzo wiele, zarówno dla miłośników klasycznych, jak i awangardowych rozwiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z ofertą np. nowoczesnych stołów do jadalni na jednej nodze. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Materiał wykonania blatu

Na wieloletni komfort użytkowania oraz miłą dla oka stylistykę wpływają m.in. elementy konstrukcyjne. Wybierz, jaki stół do kuchni, jadalni bądź salonu sprawdzi się w Twoich czterech kątach.

1. Stoły o blatach z drewna są bardzo popularne, gdyż drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów. Jego estetyka sprawia, że meble są ponadczasowe. Drewno wyróżnia się także niezwykłą wytrzymałością oraz łatwością w pielęgnacji. 

2. Stoły o blatach z płyty MDF to produkty wykonane ze sprasowanych włókien drzewnych. Odpowiednie wykończenie płyty zapewnia jej dużą trwałość, brak podatności na odkształcanie oraz odporność na wchłanianie wody i innych płynów. Jest to zatem materiał zbliżony właściwościami do drewna.

Stół o blacie z płyty MDF

3. Stoły o blatach ze szkła, a przede wszystkim ich przezroczyste blaty będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przytłoczyć swojego wnętrza. Zaakcentują aranżację oraz wyeksponują elegancki wzór dywanu lub strukturę paneli bądź parkietu.

Stół o blacie ze szkła

4. Stoły o blatach z metalu to nie tylko designerskie, ale także bardzo trwałe meble, łatwe w utrzymaniu i wybaczające wiele błędów popełnianych przez ich właścicieli. Z powodzeniem wykorzystasz je, np. w ogrodzie czy wykwintnie urządzonym mieszkaniu w stylu loftowym lub industrialnym.

Nowoczesny stół z krzesłami, a może ponadczasowa klasyka? Każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. 

Pomysły na ładną przestrzeń

Wiesz już, jak ważne są wymiary stołu do jadalni oraz jak wiele konstrukcji możesz wybrać. Pora na garść inspiracji. Zwróć uwagę na kilka stylów wnętrzarskich, które mogą sprawdzić się w Twoim mieszkaniu. 

Shabby chic – przepełnione jest romantycznymi, zwiewnymi formami, pełne białych, postarzanych mebli, lekkich, pudrowych barw i kwiatowych ornamentów. Postaw na bielony stół z drewnianymi elementami, np. prostymi, zgrabnymi nóżkami. Ładnie prezentować się będą również okrągłe stoliki o jasnym blacie przykryte koronkową serwetą lub ręcznie haftowanym obrusem. Pamiętaj, że meble z takiej aranżacji pasują także do wnętrz w stylu retro, rustkalnym lub vintage. Hitem w tym stylu okaże się w całości wykonany z drewna stół o białych nogach i lekko poprzecieranym blacie.

Stół w stylu shabby chic

Styl skandynawski – funkcjonalne rozwiązania, meble o prostych formach i miłość do naturalnych materiałów. Wykorzystaj w tym stylu stoły wykonane z naturalnego drewna, o nieozdobionych nogach. Doskonałą propozycją może być stół o białym blacie z prostymi nogami.

Stół w stylu skandynawskim

Styl boho – moc niezwykłych barw i wzorzystych dodatków, formy zaczerpnięte z dalekich Indii oraz od barwnej francuskiej cyganerii. Postaw tu na stół kolorowy, elegancko wyeksponowany światłem orientalnych lamp. Hitem we wnętrzu boho będzie stół o drewnianym blacie i ozdobnych, metalowych nogach w kolorze żywej zieleni.

Stół w stylu boho

To oczywiście tylko niektóre spośród wielu stylów wnętrzarskich. Możesz sięgnąć zarówno po okrągły stół do jadalni, który wyróżnia się urzekającym minimalizmem, jak i większą konstrukcję o uniwersalnej stylistyce.

Urządź się z głową

Dziś możesz wybrać stół idealnie dopasowany do osobistych potrzeb. Kluczowe aspekty podczas zakupów to funkcjonalność, estetyka i komfort. Połączenie tych elementów sprawi, że jadalnia stanie się miejscem przyjaznym na co dzień. Wybierz mebel, który odmieni przestrzeń i pozwoli cieszyć się urokiem każdego spotkania.

Przypomnienie hasła

Sprawdź skrzynkę e-mail
Dodano do koszyka!
Produkt niedostępny
Zostało tylko kilka szt. w promocji
Cena regularna: 
Najniższa cena w ciągu 30 dni przed obniżką:
Szybka wysyłka

czas wysyłki:

Newsletter

Otrzymaj 50 zł na zakupy za zapis do newslettera
oraz aż 60 dni na zwrot towaru.

Dziękujemy!

Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszymy, widząc Cię w gronie naszych subskrybentów. Odwdzięczamy się, wysyłając kod rabatowy na Twój adres e-mail.

Sprawdź wszystkie foldery w swojej skrzynce e-mailowej, aby nie umknęła Ci szansa na zniżkę.