Aż 60 dni na zwrot! Teraz na zwrot zamówienia masz aż 60 dni! Promocja 60 dni na zwrot obowiązuje od 19.03.2020 do odwołania.
REST API ID STRONY : 19151test pusty : Inspiracja : 1

Styl loftowy – czym się wyróżnia i dlaczego stał się tak popularny?

Styl loftowy nawiązuje do stylu industrialnego, ale jest to nieco łagodniejsza wersja poprzemysłowych aranżacji, która nie odwołuje się tak wprost do surowej, fabrycznej estetyki. Wnętrza w stylu loftowym z powodzeniem wykorzystują takie materiały jak beton, cegłę czy szkło, ale wyróżniają się jaśniejszą kolorystyką. Styl loftowy nie rezygnuje z elementów, które ocieplają przestrzeń, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go do projektowania współczesnych mieszkań. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się styl loftowy i jak wygląda w aranżacjach domowych wnętrz!

Styl loftowy w architekturze – trochę historii

Aby zrozumieć, co to znaczy styl loftowy, musimy cofnąć się do przeszłości i do narodzin stylu industrialnego. W architekturze sięgają one lat 50. XX wieku, kiedy to kryzys w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do adaptacji poprzemysłowych przestrzeni na budynki mieszkalne. Była to duża rewolucja, jeśli chodzi o architekturę wnętrz, którą od razu wykorzystali artyści. Pofabryczne pomieszczenia charakteryzowały się ogromną przestrzenią, brakiem ścianek działowych i dużymi oknami. Idealnie nadawały się na artystyczne pracownie.

Przestrzenie fabryczne to bardzo surowy styl, który stawia na autentyczność i naturalne materiały. Instalacje elektryczne czy hydrauliczne biegną na powierzchni ścian i sufitów. Elementy pofabrycznych maszyn wykorzystywane są jako oryginalne dekoracje. Mieszkanie utrzymane w stylu stricte industrialnym wyróżnia się minimalistyczną estetyką i dość surowym klimatem. Dominuje tu cegła, beton, naturalne drewno i kamień oraz duże okna ze szprosami. Cechą charakterystyczną są też niezwykle wysokie sufity, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter.

Co to jest styl loftowy?

Co to jest styl loftowy? W uproszczeniu można powiedzieć, że to nieco łagodniejsza wersja stylu industrialnego. Surowe ściany z betonu i czerwonej cegły z widocznymi elementami konstrukcyjnymi tworzą dość chłodną i ascetyczną przestrzeń, która doskonale sprawdzi się w budynkach użytku publicznego, restauracjach czy hotelach. Jednak w mieszkaniu warto sięgnąć po nieco cieplejsze klimaty.

Styl industrialny a loftowy – czym się różnią?

Styl loftowy – podobnie jak styl industrialny – uwielbia otwartą przestrzeń. Wykorzystuje podobne materiały, takie jak cegła i beton, nie boi się ukazywania elementów konstrukcyjnych budynku, lubi duże okna i wysokie sufity. Styl loftowy wyraźnie nawiązuje więc do swojej industrialnej przeszłości, jednak może prezentować się o wiele bardziej przytulnie. Wysokie sufity i brak ścianek działowych oraz neutralne kolory ścian to cechy charakterystyczne wielu współczesnych projektów.

Styl loftowy w mieszkaniu – jak go wprowadzić?

Wnętrza loftowe doskonale prezentują się w starych kamienicach i na dużych przestrzeniach, jednak sprawdzą się również w mieszkaniu w bloku. Styl loftowy wyróżnia się dosyć dużym eklektyzmem i można w nim wykorzystywać elementy o różnorodnym pochodzeniu, dzięki czemu łatwo personalizować przestrzeń.

Styl loftowy w mieszkaniu lubi surowe ściany i chętnie wykorzystuje połączenie surowego drewna i metalu. Meble w stylu industrialnym składają się często z metalowej ramy i drewnianych elementów. Metalowe regały i ciężkie, surowe komody z olejowanego drewna, a także minimalistyczne i designerskie stoliki kawowe mogą stworzyć charakterystyczny wystrój loftowy.

Wybierając dodatki w stylu loft, musisz wziąć pod uwagę ich kolor i formę. Meble powinny być bardzo proste i najlepiej wyróżniać się dużym rozmiarem. Mogą być utrzymane w ciemnej i chłodnej palecie barw. Doskonale sprawdzą się tutaj szarości, brązy lub granat. Urządzając mieszkanie w stylu loft, możesz wykorzystać elementy instalacyjne jako oryginalne elementy aranżacji.

Oświetlenie w stylu loft

Styl loftowy w mieszkaniu lubi dobrze doświetloną przestrzeń o nieco surowym i autentycznym charakterze. Doskonale sprawdzą się tu duże okna i przeszklone ściany. Wnętrza industrialne nie uznają firan czy zasłon, ale wykorzystują rolety lub nowoczesne żaluzje.

W pomieszczeniach w stylu loftowym powinno się też znaleźć dużo różnych źródeł światła. Sprawdzą się tu duże, proste lampy, które powinny nawiązywać swoją formą do przemysłowej estetyki. Doskonałym wyborem będą duże metalowe klosze lub czarne oprawy z dużymi żarówkami, które staną się niezwykle istotnym elementem całej aranżacji.

Oświetlenie w stylu loftowym odgrywa ogromną rolę. Różne źródła światła o różnym natężeniu dobrze będą prezentować się w zestawieniu z chłodnym i minimalistycznym klimatem pomieszczenia. Możesz też wykorzystać neonowe ozdoby, które idealnie skomponują się z wnętrzem stylizowanym na nowojorskie lofty.

  • Lampa sufitowa Ardulace industrialna średnica 34 cm czarna

    Lampa sufitowa Ardulace industrialna średnica 34 cm czarna

    179 ,-
    4 / 5
  • Lampa sufitowa Kiette x5 industrialna 100 cm

    Lampa sufitowa Kiette x5 industrialna 100 cm

    699 ,-
  • Lampa wisząca Adrian 25x28 cm czarna industrialna

    Lampa wisząca Adrian 25x28 cm czarna industrialna

    329 ,-
  • Lampa wisząca Inidil industrialna czarna

    Lampa wisząca Inidil industrialna czarna

    129 ,-

Dekoracje w stylu loft

Styl loftowy kojarzy się raczej z minimalistycznymi dekoracjami. Stawia na proste formy i funkcjonalność aranżacji. Nie znaczy to, że urządzając mieszkanie w stylu loft, nie można wykorzystać przedmiotów z duszą i sięgać po bardziej artystyczne propozycje. Odpowiednio dobrane dodatki podkreślą oryginalny styl wnętrza i jego wyjątkowy charakter.

Dużą rolę mogą tu odegrać lustra, industrialne lampy oraz proste, nowoczesne grafiki, które podkreślą oryginalność przestrzeni. Wystrój loftowy nie wymaga wielu dodatków, ale muszą się one dobrze komponować z całością wystroju. W takim wnętrzu idealnie będą się prezentować modernistyczne obrazy i rzeźby, a także plakaty filmowe i duże zielone rośliny w prostych donicach.

  • Zegar ścienny Kaikara średnica 60 cm czarny

    Zegar ścienny Kaikara średnica 60 cm czarny

    269 ,-
    5 / 5
  • Lustro ścienne Lake 180x90 cm ze szprosami czarne

    Lustro ścienne Lake 180x90 cm ze szprosami czarne

    569 ,-
    Szybka wysyłka  
  • Zestaw dwóch doniczek stalowych na stojakach Mikandra

    Zestaw dwóch doniczek stalowych na stojakach Mikandra

    279 ,-
    4.9 / 5
  • Kratka na zdjęcia Jorum 53,5x37 cm szara

    Kratka na zdjęcia Jorum 53,5x37 cm szara

    59 ,-

Meble w stylu loft

Meble w stylu loft powinny być przede wszystkim bardzo nowoczesne i proste, niekiedy wręcz minimalistyczne. Połączenie drewna i metalu pomalowanego na czarny kolor to chyba najbardziej charakterystyczne rozwiązanie. Znajdziesz wśród mebli industrialnych duże ażurowe regały i proste komody często z efektem postarzanego drewna.

Meble industrialne wyróżniają się surową estetyką i nowoczesną formą. Powinny być duże i solidne, sprawiając wrażenie dość masywnych. Szafki powinny być proste i ponadczasowe. Wnętrza industrialne uwielbiają proste konstrukcje i stonowaną kolorystykę.

Styl loftowy w salonie – dużo przestrzeni i światła

Salon w stylu loftowym powinien być obszerny i dobrze oświetlony. Swobodne i proste umeblowanie musi prezentować się przede wszystkim bardzo autentycznie albo wręcz surowo. Idealnym rozwiązaniem jest podwyższony strop i możliwość zagospodarowania antresoli.

Mieszkania w bloku jednak nie zawsze umożliwiają taką aranżację. To żaden problem! Nawet na małej przestrzeni możesz wprowadzić elementy stylu industrialnego, które będą wyglądać spójnie i efektownie. Pamiętaj jednak, że w mniejszych pomieszczeniach warto wykorzystać jaśniejsze kolory, które optycznie powiększą przestrzeń, a także lustra, które dodadzą głębi.

Styl loftowy w kuchni – otwórz kuchnię na salon

Jak urządzić loft w małym mieszkaniu w bloku? Przede wszystkim musisz otworzyć kuchnię i połączyć ją z salonem lub jadalnią. Następnie stworzyć przemyślaną i spójną aranżację, wykorzystując najważniejsze cechy loftowego stylu. Kuchenne meble powinny charakteryzować się bardzo prostą formą, pozbawioną zdobień i dekoracyjnych uchwytów. Możesz zdecydować się na otwarte półki zawieszone pod sufitem lub umieszczone na ścianie.

Najczęściej wykorzystuje się tutaj również funkcjonalną wyspę z industrialnymi hokerami, która odgradza kuchnię od pozostałej części mieszkania. Typowe hokery i krzesła loftowe wyróżniają się prostą konstrukcją i minimalistyczną formą, która może nawiązywać to przemysłowej estetyki.

Przeczytaj również: Jak oddzielić kuchnię od salonu? 7 sprawdzonych sposobów

  • Stół okrągły Hexa 110 cm Jesion Portland Czarny

    Stół okrągły Hexa 110 cm Jesion Portland Czarny

    599 ,-
    4.5 / 5
  • Witryna metalowa Avensunly 140 cm z przeszkleniem zielona

    Witryna metalowa Avensunly 140 cm z przeszkleniem zielona

    1699 ,-
  • Hoker H64 z regulacją wysokości

    Hoker H64 z regulacją wysokości

    159 ,-
    5 / 5
  • 5%
    Stół do jadalni okrągły Kardema 119 cm czarna ceramika

    Stół do jadalni okrągły Kardema 119 cm czarna ceramika

    2013 ,-
    2119 ,-
    5 / 5

Styl loftowy w sypialni – zagraj dodatkami

Również sypialnię można urządzić w stylu loft. Wbrew pozorom styl ten świetnie się sprawdzi również w takim pomieszczeniu. Chłodną i nieco surową przestrzeń możesz ocieplić odpowiednimi dodatkami, tworząc bardzo charakterystyczne i stylowe aranżacje. Surowa ściana z betonu lub cegły w połączeniu z dużym pikowanym łóżkiem będzie wyglądać niezwykle efektownie. Łóżko w stylu industrialnym może być wykonane również z metalu lub z drewna, zawsze jednak powinno wyróżniać się bardzo prostą formą pozbawioną zbędnych ozdobników.

Loftowe sypialnie nie boją się drewnianych szafek i eleganckich materiałowych dodatków, takich jak narzuty, dywaniki czy poduszki. Wszystkie dekoracje powinny się jednak wyróżniać eleganckim i prostym designem.

Dowiedz się więcej: Dekoracje do sypialni – na co warto zwrócić uwagę?

Styl loftowy w łazience – minimalizm i kontrasty

Łazienka w stylu loft również może wyglądać bardzo efektownie. Takie pomieszczenie powinno opierać się przede wszystkim na kontrastowych zestawieniach, jeśli chodzi o fakturę i użyte kolory. Można w tym przypadku wykorzystać beton, cegłę albo metal. Warto również postawić na przeszklenia w postaci dużych okien i kabiny prysznicowej, wykonanej ze szkła osadzonego w bardzo wyrazistych, czarnych ramach.

Łazienka w stylu loftowym to niezwykle proste formy, minimalizm i naturalne materiały, którym towarzyszy często biel, szarość i czerń.

Styl loftowy w bloku – dlaczego jest tak popularny?

Styl loftowy cieszy się ogromną popularnością, jeśli chodzi o współczesną architekturę wnętrz. Przestrzenne aranżacje w surowej stylistyce można doskonale dostosować do współczesnego budownictwa, także do niewielkich mieszkań w blokach. To niezwykle elastyczny styl, który pozwala na łączenie nowoczesności z tradycją i na wyrażenie swojego indywidualnego podejścia do wystroju wnętrz.

    • Szafka RTV Bello z lamelowymi frontami 135 cm czarna/dąb wotan z led

      Szafka RTV Bello z lamelowymi frontami 135 cm czarna/dąb wotan z led

      499 ,-
      4.9 / 5
    • 5%
      Zestaw dwóch stolików kawowych Banjole czarna ceramika

      Zestaw dwóch stolików kawowych Banjole czarna ceramika

      1329 ,-
      1399 ,-
    • Regał Ramizu drabina z pięcioma półkami i wzmocnieniem

      Regał Ramizu drabina z pięcioma półkami i wzmocnieniem

      329 ,-
      5 / 5
    • 5%
      Fotel wypoczynkowy Postira karmelowa ekoskóra

      Fotel wypoczynkowy Postira karmelowa ekoskóra

      864 ,-
      909 ,-
      5 / 5

    Wystrój loftowy sprawdzi się zarówno w starych kamienicach, jak i w nowoczesnym budownictwie, chociaż w każdym przypadku warto postawić na nieco inne elementy aranżacyjne. Styl loft pozwala na wykorzystanie nowoczesnych grafik lub pamiątek z przeszłości, tworząc bardzo współczesne i efektowne koncepcje. Styl loftowy to ogromna możliwość wariacji na temat wystroju przestrzeni, dlatego nawet w małym mieszkaniu możesz wykorzystać jego podstawowe założenia, tworząc niezwykle spójną i nowoczesną całość.

    Przypomnienie hasła

    Sprawdź skrzynkę e-mail
    Dodano do koszyka!
    Produkt niedostępny
    Cena regularna: 
    Najniższa cena w ciągu 30 dni przed obniżką:
    Szybka wysyłka

    czas wysyłki:

    Newsletter

    Zyskaj 150 zł
    za każde wydane 1000 zł na zakupy oraz 60 dni na zwrot towaru!
     
     
     
    Dziękujemy!

    Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszymy, widząc Cię w gronie naszych subskrybentów. Odwdzięczamy się, wysyłając kod rabatowy na Twój adres e-mail.
    Sprawdź wszystkie foldery w swojej skrzynce e-mailowej, aby nie umknęła Ci szansa na zniżkę.