Sofa w salonie to mebel nie tylko funkcjonalny – może być również świetnym elementem ozdobnym. Aby jednak sofa pełniła również funkcję dekoracyjną, trzeba wybrać ją w przemyślany sposób. Chodzi przede wszystkim o styl, gabaryty i kolorystykę: wszystko powinno pasować do pozostałych elementów aranżacji pomieszczenia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybrać idealną sofę!
Z artykułu dowiesz się:
- Sofa w salonie - dlaczego warto ją mieć?
- Kluczowe kryteria wyboru odpowiedniej sofy do salonu - co jest ważne?
- Sofy modułowe - czy to rozwiązanie dla Ciebie?
- Materiały obiciowe i ich praktyczność w sofach
- Komfort siedzenia w sofach - miękkość, głębokość, wysokość
- Styl i design sof
Sofa w salonie - dlaczego warto ją mieć?
Nowoczesne sofy do salonu cechuje przede wszystkim lekka bryła i minimalistyczny charakter: a więc jasna kolorystyka i subtelne wzornictwo lub jego zupełny brak. Sofa w stonowanej i jednolitej kolorystyce to uniwersalny wybór: bo z łatwością dopasujesz ją zarówno do nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza, jak i do wszelkich innych aranżacji.
Sofa w salonie może nie jest dodatkiem niezbędnym, ale z pewnością bardzo przydatnym. Po pierwsze dlatego, że zapewnia wygodne miejsce relaksu, a nawet dodatkowe miejsce do spania (wybierz eleganckie i funkcjonalne sofy rozkładane).
Po drugie – sofy w salonie, stanowiące element kącika wypoczynkowego, to doskonały element akcentujący strefę będącą centrum życia domowego. Wygodny i przytulny kącik relaksacyjny z całą pewnością przyciągnie każdego członka rodziny, co bez wątpienia sprzyja spędzaniu wspólnego czasu.
-
Kanapa rozkładana trzyosobowa Tomonde z pojemnikiem beżowa welur łatwoczyszczący
2369 ,-4.3 / 5 -
Kanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem kremowa boucle
2499 ,- -
Kanapa rozkładana trzyosobowa Verat z pojemnikiem kremowa welur łatwoczyszcząca
1899 ,-4.8 / 5 -
Kanapa rozkładana trzyosobowa Lambina z pojemnikiem ciemnobeżowa boucle
2959 ,-
Kluczowe kryteria wyboru odpowiedniej sofy do salonu - co jest ważne?
O czym koniecznie trzeba pamiętać, wybierając nową sofę do salonu? W pierwszej kolejności to aspekty praktyczne: a więc:
- wielkość sofy – w zależności od tego, ilu domowników będzie z niej korzystać: przy dużej rodzinie sofa trzyosobowa to minimum;
- styl – powinna być pod tym względem dopasowana do pozostałych elementów aranżacji pomieszczenia, by wszystko estetycznie ze sobą współgrało;
- funkcjonalność – jeśli sofa ma pełnić funkcję dodatkowego miejsca do spania, czy to na co dzień, czy dla gości, koniecznie musi to być mebel rozkładany. Mechanizm rozkładania powinien być prosty i solidny, a sofa po rozłożeniu musi być wygodna i stabilna!
Pozostałe kryteria wyboru są równie istotne i zależne od tego, w jaki sposób sofa będzie przede wszystkim użytkowana. Jeżeli w domu są małe dzieci czy zwierzęta, to jednym z bardzo istotnych kryteriów jest materiał obicia. Musi być nie tylko wytrzymały na zalanie i uszkodzenia mechaniczne, ale także łatwy do czyszczenia.
W mniejszych pomieszczeniach, w których nie chcesz ustawiać sofy w centralnym punkcie i gdzie zależy Ci na oszczędności miejsca, jednak bez tracenia na funkcjonalności rozwiązań, dobrze sprawdzi się sofa narożna o kompaktowych wymiarach.
Sofy modułowe - czy dla Ciebie?
Popularnym rozwiązaniem są sofy modułowe. Choć design mebli tego typu może nie każdemu przypaść do gustu, to są one wręcz niezastąpione w niewielkich pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie chcesz mieć możliwość łatwej zmiany aranżacji.
Wybierając meble modułowe możesz bowiem zmieniać ich ustawienie, a nawet kształty – właśnie dzięki temu, że składają się z kilku części (czyli modułów), które można ze sobą dowolnie zestawiać. W ciągu kilku chwil możesz zmienić nie tylko położenie mebli, ale także ich funkcjonalność – a nawet jeden mebel podzielić na kilka mniejszych. Przykładowo: każdy moduł sofy może stać się tymczasowym siedziskiem dla gości. Działa to oczywiście również w drugą stronę i z dwóch mebli tego samego modelu bez problemu złożysz jeden większy mebel. Same korzyści!
Potencjalną wadą mebli modułowych dla niektórych osób może jednak być ich wygląd. Choć nowoczesne propozycje zwykle mają dość subtelną bryłę, to jednak mają one dość charakterystyczny design. Zdaje się jednak, że praktyczność modułowych sof jest argumentem decydującym.
Materiały obiciowe i ich praktyczność w sofach
Sofa czy kanapa do salonu powinna być również obita odpowiednią tkaniną. Co kryje się pod określeniem “odpowiednia”? Chodzi przede wszystkim o wygląd i charakter, jaki nadaje meblowi, ale także o jego trwałość i estetykę.
Sofa użytkowana codziennie zdecydowanie powinna być obita materiałem przyjemnym w dotyku, a przy tym odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzi się tutaj przede wszystkim boucle, sztruks i materiały pluszowe (aksamit, welwet i welur). Wszystkie są przyjemne w dotyku i łatwe do utrzymania w czystości, dzięki czemu wieloletnie użytkowanie ich będzie przyjemnością.
Popularne są również obicia skórzane lub skóropodobne. O ile niewątpliwie są bardzo eleganckie, to jednak są bardziej podatne na zużycie i uszkodzenia niż tekstylne obicia. Chodzi przede wszystkim o mniejszą odporność na kontakt z cieczami, a także zadrapania. W czasie upalnych dni kontakt gołej skóry z takim obiciem może być również mało przyjemny.
Komfort siedzenia w sofach – miękkość, głębokość, wysokość
Każdy mebel, niezależnie od tego, czy ma być użytkowany na co dzień, czy raz na jakiś czas, powinien zapewniać przede wszystkim komfort. W przypadku sofy na to składa się głównie twardość siedziska i oparcia, a także głębokość siedziska oraz wysokość oparcia. Wszystkie te elementy powinny być dopasowane wedle indywidualnych preferencji i uwarunkowań: między innymi wzrostu osób, które będą korzystać z tego mebla najczęściej.
W zależności od tego, w jakich celach sofa będzie głównie użytkowana, warto rozważyć również boczne oparcia. Niewątpliwie przydadzą się wówczas, gdy sofa ma pełnić funkcję mebla wypoczynkowego do codziennego użytku oraz do spotkań towarzyskich. Dobrze sprawdzą się również wówczas, gdy sofa jest rozkładana i będzie służyć również jako dodatkowe miejsce snu. Dzięki bocznym oparciom, poduszki i pościel nie będą z niej spadać.
Styl i design sof - zgodność z wnętrzem
Sofę warto wybierać jako jeden z ostatnich elementów aranżacji. Łatwiej będzie ją wówczas dopasować: jako element spójny z pozostałymi, albo wręcz przeciwnie – jako akcent ożywiający pomieszczenie. Mebel w intensywnym kolorze (np. sofa zielona, żółta czy czerwona) i o ciekawym wzornictwie (np. sofa pikowana) może stanowić świetny akcent ożywiający pokój urządzony w stonowanej kolorystyce!