"Lustereczko powiedz przecie, co jest najlepszą dekoracją na świecie?” Lustra do przedpokoju pełnią w naszym domu bardzo ważną funkcję. Nie ma praktycznie mieszkania, które nie miałoby tego akcesoria w swoim wnętrzu. Lustro do przedpokoju zazwyczaj spotkamy połączone z
zestawem mebli, które oprócz swojej funkcjonalności optycznie powiększy nasz niewielki korytarz. Dzięki niemu możemy skontrolować swój wygląd przed wyjściem. Jak więc wybrać odpowiednie lustro do przedpokoju? Do wyboru mamy naprawdę wiele rodzai. Różni je wielkość, kształt, rodzaj ramy, lub jej brak, ozdoby albo dodatkowe akcesoria w postaci na przykład światełek. Możesz też zdecydować się np. na lustro, które będzie wbudowane w inny mebel, na przykład w drzwi szafy. Jakie więc powinno być lustro w przedpokoju? Przede wszystkim powinno być duże, tak abyśmy mogli przejrzeć się w nim cali. Dodatkowo, jeżeli w naszym przedpokoju, jest mało światła, sporych rozmiarów lustro na korytarz pozwoli rozświetlić pomieszczenie. Musimy jednak pamiętać, aby było ono ustawione w stronę okna, albo innego źródła światła. W ten sposób możemy znacząco oświetlić nasz pokój. Jeszcze jedną zaletą dużego, odpowiednio ustawionego lustra do przedpokoju jest to, że wizualnie powiększy ono to pomieszczenie. Zazwyczaj korytarze w domu są słabo oświetlone i dosyć wąskie, dlatego można powiedzieć, że takie lustro do pokoju sprawdzi się idealnie.
Lustro okrągłe, owalne czy prostokątne?
Zastanówmy się teraz nad kształtem. Lustro okrągłe jest na pewno bardziej dekoracyjne. Zaokrąglony kształt dodaje elegancji i charakteru. Jednak dla osób, które cenią sobie przede wszystkim funkcjonalność, lepszym wyborem będzie wersja prostokątna, ponieważ zapewnia ono większą powierzchnię, a także łatwiej dopasować lustro do pokoju, ze względu na jego uniwersalną formę, która po prostu pasuje wszędzie. Jednak to nie znaczy, że należy rezygnować z dodatków.
Pięknie udekorowany przedpokój jest dla mieszkania, jak okładka dla książki. Goście, którzy będą wchodzić do twojego domu, od początku zostaną oczarowani wnętrzem, jeżeli postarasz się o ładny korytarz. A lustro w pokoju jest sercem dekoracji. Wystarczy tylko zadbać, aby pasowało ono do całości. A czym powinniśmy się kierować przy wyborze ramy do lustra w przedpokoju? Pełni ona funkcję czysto wizualną i powinna pasować do reszty kompozycji. W stylu klasycznym pięknie prezentuje się na przykład lustro w drewnianej ramie. Natomiast
w stylu nowoczesnym, wybierane są lustra bez ramy, które nie zdominują minimalistycznego wnętrza. Lustro okrągłe jest zazwyczaj oprawione w ramy dekoracyjne, aby podkreślić jego ładny, regularny kształt. Lustro zaokrąglone, łatwiej jest też, zwyczajnie zmieścić na ścianie. Pozostaje nam jeszcze zdecydować, jaki rodzaj lustra chcemy. Wiszące łatwiej jest zmieścić w pokoju, potrzebujemy tylko kawałka wolnej ściany. Zwierciadło stojące natomiast jest bardziej uniwersalne. Nie musi dopasować się wielkościowo do ściany, a także możemy w dowolnym momencie je przesunąć z miejsca na miejsce. Oparcie lustra o ścianę jest na pewno modnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać że jeżeli posiadamy małe dzieci albo zwierzęta, to takie lustro może być dla nich niebezpieczne.
Lustro do pokoju czy na korytarz?
Nasze lustra idealnie będą się prezentować zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych, czy loftowych. To dzięki lustrom w korytarzu mamy pewność, że zawsze pięknie wyglądamy. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli luster, które ozdobią Twój dom, optycznie powiększą Twoje wnętrze, a przede wszystkim pokażą Twoje piękne oblicze.
Czy wiesz że?
Pierwszymi lustrami używanymi przez ludzi pierwotnych były po prostu wodą zebraną w naczyniu. Pierwsze lustra przypominające zaś te dzisiejsze zostały wyprodukowane już w starożytnej Mezopotami! Wówczas Wykonywano je ze szlifowanego metalu. Były dostępne jedynie dla bogatych ludzi. Uważa się, że pierwsze lustra ze szkła zostały wyprodukowane w Libanie. Wynalezienie metody dmuchania szkła w XIV wieku doprowadziło do odkrycia luster wypukłych, które zwiększyły popularność wszelkich zwierciadeł. W okresie renesansu w Europie wykonywano je metodą powlekania szkła cyną i amalgamatem rtęci. W XVI wieku włoska republika Wenecji stała się centrum produkcji takich luster. W 1835 roku niemiecki chemik, Justus von Liebig opracował lustro ze szkła srebrnego, w którym cienka warstwa metalicznego srebra była nakładana na szkło przez chemiczną redukcję azotanu srebra. Wynalazek tego procesu umożliwił wytwarzanie zwierciadeł na znacznie większą skalę i po raz pierwszy w historii zwykli ludzie mogli kupić lustro. Współczesne lustra są częściej wytwarzane przez odkładanie aluminium za pomocą próżni bezpośrednio na szkle.
Chcesz wiedzieć więcej o lustrach? Poczytaj o nich w naszych artykułach inspiracyjnych: